Home
Application Forms The Public Manager
Search

CES Welcomes New Eligibles






1. PALENCIA, CHULO JR. B.Prosecutor II
Department of Justice




1. LEE SUY, LYNDON L.Assistant Secretary
Department of Health
2. MANANSALA, ROEL M.Division Manager
National Power Corporation
3. MANZO, GERARDO S.Assistant Director
Philippine Heart Center
4. PADILLO, LYNN Z.Chief Education Supervisor
Department of Education – Region V
5. RONCAL, VANESSA M.Director III
Commission on Elections (COMELEC)
Cordillera Administrative Region (CAR)
6. UTUTALUM, CHARISMA S.Associate Professor III
Sulu State College
7. VILLAR, EDWIN C.Acting Deputy Executive Director III
Philippine Council for Agriculture Aquatic and Natural Resources Research and Development (PCAARRD)
Department of Science and Technology
8. YOUNG, MERCEDES A.Chief Trade and Industry Development Specialist
Officer-in-Charge, Office of the Provincial Director
Department of Trade and Industry – Antique Provincial Office




1. APIL, RAYMUNDO B.Division Manager A
National Irrigation Administration (NIA)
Cordillera Administrative Region (CAR)
2. ASIS, JANETTE C.Provincial Government Department Head
Office of the Provincial Governor - Lingayen, Pangasinan
3. BATAGA, FATIMA QUORAYCE L.Chief Administrative Officer
Department of Labor and Employment XII
General Santos Field Office
4. MEBATO, MYRA P.School Principal
Department of Education – Division of Lanao Del Norte
5. VALERIO, SUSAN C.Chief Economic Development Specialist
National Economic and Development Authority – Region IX




1. CABATU, MARIA ELLEN D.Provincial Secretary
Provincial Government of Ilocos Sur
2. CAYABYAB, DIOSDADO I.Education Program Supervisor / Officer-in-Charge
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education – Division of San Fernando City
3. DAYTACA, BENILDA M.Education Program Supervisor I / Officer-in-Charge
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education – Division of Mountain Province
4. DE LA ROSA, RANDY S.Local Government Operations Officer VI
Department of Interior and Local Government – Region I
5. DOMINGUEZ, MARIA ROSARIO J.Chief Investments Specialist
Board of Investments
Department of Trade and Industry
6. MANGALIMAN, ROBERTO N.Education Program Supervisor I
Department of Education – Division of Leyte
7. PEREZ, GUY R.Medical Officer IV
Department of Health – Regional Office VII
8. SALES, GLADYS AMYLAINE D.Acting Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education – Division of Negros Occidental




1. BATOON, WINNIE E.Education Supervisor I / Officer-in-Charge
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Davao del Norte 
2. DEL ROSARIO, FE L.Chief Investment Specialist
Board of Investments
3. DOMINGO, MARIA PAULA B.Attorney V
Department of Budget and Management
4. ENRIQUEZ, BERNADETTE B.Associate Professor IV / Dean
College of Liberal Arts and Sciences
University of Caloocan City
5. FRANCISQUETE, MARIA GENEVIEVE T.School Principal I
Department of Education - Division of Mati City
6. LAGODA, MARIA SHEILA V.Public Schools District Supervisor
Department of Education - Division of Naga City
7. LARDIZABAL, FRANCISCO HILARIO M.Chief Tourism Operations Officer
Department of Tourism




1. CABERTE, CASIANA P.Chief Education Supervisor
Department of Education - Division of Bohol
2. GOMEZ, VICENTE PATRICIO R.Medical Specialist IV
Acting Deputy Director for Professional Services
Philippine Children’s Medical Center
3. MABBAGU, PATRICK D.Corporate Attorney B
Acting Corporate Staff Officer A
National Power Corporation
4. QUIÑONES, VIRGILIO ALVIN L.Senior Education Program Specialist
Department of Education - Division of Camarines Norte
5. SANCHEZ, RICKY L.Acting Director III
Department of Budget and Management
Regional Office XIII




1. ALIPIO, BENITO JR., S.Chief Education Supervisor
Department of Education - Division of Tuguegarao City 
2. ARCEO, ARIEL S.General Manager
Guiguinto Printing Press
3. BALISI, ANTHONY JOHN R.Director I
National Book Development Board
4. BUMAGAT, WILMA C.Education Program Supervisor
Department of Education - Division of Cagayan
5. CANCIO, REYNALDO R.Acting Director IV
National Economic and Development Authority
6. CAOLBOY, JOEL E.Public Schools District Supervisor
Department of Education - Division of Masbate City
7. DAYAGBIL, FILOMENA T.President
Cebu Normal University
8. DUMAOANG, ARTEM IO L.Municipal Agrarian Reform Officer
Department of Agrarian Reform - CAR
9. FRONDA, ARIEL D.Chief Science Research Specialist
Department of Energy (DOE)
10. FRONDA, JONATHAN A.Public Schools District Supervisor
Department of Education, Division of Nueva Vizcaya
11. JARAMILLA, MANUEL A.Vocational School Administrator Ill
Passi Trade School
Technical Education and Skills Development Authority
12. LEONIN, GERMAINE TRITTLE P.Chief Administrative Officer
Department of Social Welfare and Development
13. LOMOCSO, NELIA S.Acting Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Agusan Del Sur
14. LUMPAS, JUDELLA R.Education Supervisor II I Officer-in-Charge
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Northern Samar
15. MANAGBANAG, HENRIETTA T.Education Program Supervisor
Department of Education, Ormoc City Division
16. MASIAS, LORELEI A.School Principal I
Department of Education - Ormoc City Division
17. PABLO, RALPH C.Acting Director IV
Department of Environment and Natural Resources
Cordillera Administrative Region (CAR)




1. RODRIGUEZ, CRISANTA MARLENE P.Acting Director III / Officer-in-Charge
Office of the Regional Director
Department of Environment and Natural Resources - RO V




1. ALDAY, RHODORA G.Planning Officer V / Officer-in-Charge
Office of the Director IV
Department of Social Welfare and Development (DSWD)
2. ARMEÑA, FELIX M.Information Technology Officer III
Department of Social Welfare and Development (DSWD)
3. CAMBRONERO, ENER P.Local Government Operations Officer VI
Department of the Interior and Local Government - Tarlac City
4. CRISOLOGO, GERONIMO ALFREDO GERALD S.Vice President
Development Bank of the Philippines
5. DEFEO, JOEL R.Officer III
Government Service Insurance System (GSIS)
Pampanga Branch Office
6. DUQUEZ, ROSEMARIE G.Acting Director II
Philippine Overseas Employment Administration (POEA)
7. HORTELANO, FRANCIS RANDY J.Corporate Executive Office I
Philippine Deposit Insurance Corporation (PDIC)
8. MERIOLES, CHARLES A.Division Manager
Duty Free Philippines Corporation
9. OTCHENGCO, FERNANDINA P.Education Program Supervisor I / Officer-in-Charge
Office of the School Governance and Operations Division
Department of Education - Division of City of San Fernando
10. QUINTOS, VIOLETA CARMEL F.Corporate Service Officer IV
Government Service Insurance System
11. RASTRULLO, PATRICIA T.Chief Administrative Officer
Department of Agrarian Reform - Regional Office V
12. REYES, KISSINGER V.Assistant Secretary
Presidential Communications Operations Office (PCOO)
13. ROCENA, ROMULO B.Acting Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Navotas City
14. SALUNGA, TRACY T.Division Manager A
Angeles City Water District
15. SORIANO, MARCIANO JR., U. School Principal IV / Officer-in-Charge
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of La Union
16. TENASAS, EDGAR Y.School Principal IV / Officer-in-Charge
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Catbalogan City
17. VALENCIA, EMMA A.Assistant Director
Securities and Exchange Commission




1. PANZO, MA. SALOME V.Compliance Officer / Vice President
Philippine Postal Savings Bank, Inc.




1. BRIONES, ANNABELLE V.Director III
Industrial Technology Development Institute
Department of Science and Technologyn
2. FERNANDEZ, JULIETO H.Secondary Principal III / Officer-in-ChargeI
Office of the Assistant Schools Division Superintendent (ASDS)
Department of Education - Division of Zamboanga Sibugay
3. MADJOS, SEGUNDINO JR., A.Secondary Principal I
Department of Education - Surigao City Division
4. MANUEL, MAYLENE M.Education Program Supervisor
Department of Education - Division of Zambales 
5. MELICOR, PAQUITO JR., D..Acting Director III
Assistant Regional Director for Management Services
Department of Environment and Natural Resources - Region X




1. ACOSTA, MINA GRACIA L.School Principal III / Officer-in-Charge
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Bulacan
2. ADEGUE, CESAR IV A.Education Supervisor II
Commission on Higher Education - Regional Office XI
3. BARCELO, LARRY M.Director II
Bureau of Internal Revenue (BIR) - Legal Service
4. BRITON, BONARD D.Police Superintendent
Philippine National Police 
5. BUEN, FATIMA D.Acting Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Albays
6. DIAZ, CHRISTOPHER DR.Chief Education Supervisor / Officer-in-Charge
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Rizal
7. ESPIRITU, ROSE ANN S.Assistant Director
Securities and Exchange Commission
8. GAYOLA, SHERYLL T.Education Program Supervisor
Department of Education - Division of Malabon City
9. SIAO, MARILYN B.Chief Education Supervisor / Officer-in-Charge,
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Baybay City Division
10. SICAT, JULIUS CAESAR V.Director IV (Regional Director)
Department of Science and Technology - Regional Office III




1. ABAYA, RAY CLAUDIO R.Lieutenant Colonel / Executive Officer
Office of the Assistant Chief of Staff for Personnel, Philippine Army
2. BONAGUA, ANNA LIZA F.Acting Director IV
Department of the Interior and Local Government
3. BUNYI, DANNY E.Vice President
Development Bank of the Philippines
4. CASSION, CESAR C..Director III
Department of Health - Regional Office XIII
5. DE DUMO, JILLIANE JOYCE R.Court Attorney VI
Supreme Court of the Philippines
6. HERNANDEZ, OLIVER R.City Administrator
Local Government Unit - Caloocan City
7. MAGDARAOG, MARIA CLARISSA C.Officer IV
Government Service Insurance System
8. MILLA, FRANCISCO JR. E.Acting Director IV
Department of Environment and Natural Resources
9. OPINA, ANGELITA G.District Engineer
Department of Public Works and Highways
10. QUILANG, EDUARDO JIMMY P.Chief Science Research Specialist
Deputy Executive Director for Research
Philippine Rice Research Institute
11. RAMIREZ, MARIECON G.Chief Education Supervisor
Department of Education - Division of Laoag City
12. RIVERA, ANTHONY B.Acting Director III
Department of Trade and Industry
13. SANCHEZ, MELISSA S.Education Program Supervisor I / Officer-in-Charge
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of City of Malolos
14. SOLIVEN, SAMUEL R.Education Program Supervisor / Officer-in-Charge
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Nueva Vizcaya




1. BARCENA, JOHANN CARLOS S.Acting Director IV
Governance Commission for GOCCs (GCG)
2. CAPISTRANO, FRANCIS Y.Individual Consultant (Knowledge Management)
United Nations Development Program
3. CRUZ, ROMELA M.Education Program Supervisor
Department of Education - National Capital Region
4. DELA VEGA, ANA FE S.Secretary to the Sangguniang Bayan
Local Government of Trento, Agusan del Surt
5. FLORES, ELVIRA R.City Human Resource Development Officer II
City Government of San Juan
6. RAMOS, HELEN A.Acting Assistant Schools Division Superintendent 
Officer-in-Charge, Office of the Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Sta. Rosa City
7. UBALDO, ELY S.Education Program Supervisor I
Department of Education - Division of Pangasinan II
8. VILLASEÑOR, VENICIUS V.Department Manager, Internal Audit Department
Philippine Ports Authority




1. AYLES, CYNTHIA L.Principal IV
Department of Education - Division of Caloocan City
2. CLARITO, JOSELITO L.Police Superintendent
Philippine National Police Anti-Illegal Drugs Group (PNP AIDG)
3. ESPAÑOL, LYDIO JR. M.Commission on Population - Regional Office IV
Department of Health
4. GONZALES, JOEL M.Director III
Department of Labor and Employment
Regional Office VII
5. MAGNAYE, RODEL S.Chief Education Supervisor
Department of Education - Division of Oriental Mindoro
6. MONTILLA, HENRY O.Chief Labor and Employment Officer
Department of Labor and Employment - Region XI
7. ORIBIANA, SUSAN DL.Acting Assistant Schools Division Superintendent
Officer-in-Charge, Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of San Pablo City
8. ORTIZ, AMELITA DJ.Development Management Officer IV
Assistant Regional Director for Management Services
Department of Environment and Natural Resources - NCR
9. PALATTAO, RODOLFO JOHN PAUL III C.Partner
Rodolfo Palattao and Associates Law Office
10. PALUGA, MA. SOCORRO ESTER R.General Manager C
Valencia City Water District
11. QUINTANA, ROSELYN B.Local Government Operations Officer VII
Department of the Interior and Local Government - Region VI
12. REFAMONTE, PHOEBE GAY L.Accountant III
Department of Education - Division of Compostela Valley
13. WAGAN, LOURDES C.Acting Director III
Department of Environment and Natural Resources - NCR




1. ANGELES, ARIEL C.Acting Director IV, Public-Private Partnership Service
Department of Public Works and Highways
2. APAO, LEAH B.Education Supervisor II / Officer-in-Charge 
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Danao City
3. BALLEQUE, LUCKY SIEGFRED M.Chief Trade and Industry Development Specialist
Officer-in-Charge, Office of the Provincial Director
Department of Trade and Industry - Compostela Valley
4. BOCATERA, MARCELO A.School Principal I
Department of Education - Division of Cotabato City
5. BONGCAWIL, ANELITO A.Public Schools District Supervisor / Officer-in-Charge
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Guihulngan City
6. CASTALONI, SHIELA N.Director IV, Revenue Office
Department of Finance
7. CORBE, ARTURO P.Chief Labor and Employment Officer
Department of Labor and Employment - RO V
8. DEVELOS, DENNIS G.Secondary School Principal III
Department of Education - Division of Bacolod City
9. EREÑETA, ROSEMARIE G.Division Manager A
Manila International Airport Authority
10. GAWE, DONALD JAMES D.Chief Economic Development Specialist
National Economic and Development Authority, Region IV-A
11. GREGORIO, TESSIE C.Acting Director IV
Department of Budget and Management
12. MAGTALAS, ANDREA CELENE M.Acting Director IV
Department of Budget and Management
13. MALLONGA, DOMINGA D.Acting Director IV
Department of Science and Technology - Caraga
14. SOLDA, XAVIER A.Senior Inspector / Deputy Chief
Community Relation Service Office
Bureau of Jail Management and Penology
15. TAGALOG, ADELAIDA L.Attorney VI
Office of the Deputy Executive Secretary for Legal Affairs
Legal Affairs Office, Office of the President
16. TUMALIUAN-ALI, GLIRICIDIA C.Acting Director IV
Department of Public Works and Highways
17. URBANO, JESTONI L.Bank Executive Officer III
Development Bank of the Philippines
18. VERA, ERNIE V.Acting Director III
Department of Health - Regional Office V
19. ZARA, GIRLIE M.Local Government Operations Officer VII
Department of the Interior and Local Government




1. BALALA, LEONARDO M.Assistant Schools Division Superintendent / Officer-in-Charge
Office of the Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Koronadal City
2. BALAWAG, CONCEPCION F.Assistant Schools Division Superintendent / Officer-in-Charge
Office of the Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Cotabato City
3. CALO, EMELINA L.Chief Trade and Industry Development Specialist (TIDS)
Department of Trade and Industry
4. SARMIENTO, ESMERALDO S.District Engineer
Department of Public Works and Highways - Marinduque 
5. VERGARA, KAREN G.Bank Executive Officer III
Development Bank of the Philippines - Head Office




1. BUDENG, FERDINAND LAZARO D.Colonel / Chief, Governance and Strategy Management Office
Philippine Army, Armed Forces of the Philippines
2. JALLORINA, RODNEY L.Local Government Operations Officer V
Department of the Interior and Local Government
3. NARAG, MA. SOFIA G.Chief Administrative Officer/Officer-in-Charge
Office of the Provincial Director
Department of Trade and Industry - Quirino Province
4. OLIVA, REGAL M.City Treasurer
Local Government Unit - Mandaue City
5. PINEDA, RYAN DARYL G.HR Business Partner and Labor Relations Manager
Bayer Philippines, Inc.




1. ACHAY, HELBERT ANTOINE A.Department Manager II
Development Bank of the Philippines - Catbalogan Branch
2. ALMANZA, MA. SHARON P.Deputy Treasurer of the Philippines
Department of Finance
3. ARO, ARNEIL D.School Principal III
Department of Education - Division of City Schools, Valenzuela
4. BALAIS, JASON P.Mediator- Arbiter / Officer-in-Charge 
Office of the Assistant Regional Director
Department of Labor and Employment - Regional Office XI
5. BASCOS, JOSE ELMER C.Community Environment and Natural Resources Officer
OIC - Provincial Environment and Natural Resources Officer
Department of Environment and Natural Resources - CALABARZON
6. CARIAGA, SOL L.Education Supervisor II / Officer-in-Charge
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Tarlac City
7. DE CHAVEZ, DANTE B.Acting Director III, Budget Technical Bureau
Department of Budget and Management
8. DE LA CRUZ, SEPTON A.Attorney V
Commission on Higher Education
9. GABUNA, GOMEL C.Chief Administrative Officer
Food and Drug Administration - Department of Health
10. JAVELOSA, RANULFO JR. B. Medical Specialist IV
Philippine Heart Center
11. JUVAHIB, VERMONT KHAN L.Information Officer IV
Acting City Social Welfare and Development Officer
City Government of Escalante
12. MALLARI, RONNIE S.Chief Education Supervisor / Officer-in-Charge
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of City of San Fernando
13. ODTOJAN, MARITES A.State Auditor IV
Commission on Audit - Region XIII
14. RIVERA, MYLENE A.Project Manager IV
Housing and Urban Development Coordinating Council
15. TAGAO-GUMIRAN, SHIRLEY M.Attorney IV
Government Service Insurance System
16. TORRES, JESNAR DEMS S.Public Schools District Supervisor / Officer-in-Charge
Office of the Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Bukidnon
17. YAM, ALDWIN CHRISTIAN B.Assistant Department Manager II
Development Bank of the Philippines




1. ANGWAY, IRENE S.Education Program Supervisor
Department of Education - Division of Mountain Province
2. BALANOBA, DORIE LYNN O.Project Director
Zuellig Family Foundation
3. BRILLANTES, JOSHUA G.Medical Officer V
Department of Health - Region IX 
4. CARIÑO, MARIO S.Chief Education Supervisor/Officer-in-Charge 
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - San Carlos City Division
5. DOMINGUEZ, OSCAR C.Acting Director IV
Department of Environment and Natural Resources - MIMAROPA
6. DURANA, GISELLE G.Chief Personnel Specialist/Officer-in-Charge 
Office of the Director III
Career Executive Service Board
7. GONZALEZ, ANGELINE PAULINE C.Chief Trade and Industry Development Specialist
Department of Trade and Industry
8. JONSON, IRENE A.Chief Treasury Operations Officer II 
Bureau of the Treasury
9. LASQUITE, NELSON L.Deputy Commander
Naval Installation Command
Naval Base Heracleo Alano, Sangley Point
10. OLAVARIO, LOIDA P. Education Program Supervisor/Officer-in-Charge
Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Palawan
11. ONGSOTTO, ORLANDO C.Acting Director II
National Meat Inspection Service
12. ORBISTA, CARMELO F.Local Government Operations Officer VI/ OIC - Division Chief 
Local Government Monitoring and Evaluation Division 
Department of the Interior and Local Government
13. PAGATPATAN, VIVIAN LUZ S. Chief Education Supervisor
Department of Education - Region I
14. SALIGAN, MILDRED A.Acting Director II
National Meat Inspection Service
Regional Technical Operations Center IV-A
15. SANCHEZ, MARIA ROSANNA A.Officer IV (Corporate Communication Officer IV)
Creative Strategies Department - Corporate Communications Office
Government Service Insurance System
16. SEDILLA, CARLEEN S.Program Education Supervisor
Department of Education - Division of Caloocan City
17. TACDA, CHERRYL P.Local Government Operation Officer (LGOO) VI
Department of the Interior and Local Government
18. TAMAYO, ZONA RUSSET M.Acting Director II
Land Transportation Franchising and Regulatory Board
Department of Transportation and Communications
19. TAN, JENNIFER J.Acting Director III
Department of Finance
20. VICENTE, GAMALIEL JR., B.Assistant City Engineer
Local Government Unit of Talisay City, Cebu




1. ALEJANDRO, BERNARDO RAFAELITO IV R.Civil Defense Officer V/Acting Regional Director
Office of Civil Defense - Regional Office V
2. ALLAM-MIRANDA, CATHERINE G.Local Government Operations Officer (LGOO) VI
Department of the Interior and Local Government
3. AREVALO, NAPOLEON L.Director III / Officer-in-Charge, Director IV
Department of Health
Regional Office V - Legazpi City 
4. ATENDIDO, EDITHA M. Assistant Schools Division Superintendent (ASDS)
Department of Education - Division of Cavite
5. AVANZADO, ELLEN V.Provincial Chief Inspector
Philippine National Police - Bukidnon Crime Laboratory
6. BANTILING, LLOYD A. Branch Manager
New Simulator Center of the Philippines
7. BARROZO, HEIDDI VENECIA R.Acting Director IV
Office for Competition
Department of Justice
8. BATAN, VIRGINIA A.Chief Education Supervisor
Department of Education - Division of Mountain Province
9. BUYA-AO, GLORIA BALITANGAssistant Schools Division Superintendent (ASDS)/ 
OIC - Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Mountain Province
10. CABRAS, LEILANIE BERNADETTE C.Assistant Ombudsman
Office of the Ombudsman
11. CABRERA, VILMA C.Education Program Supervisor/ 
OIC - Chief, School Governance and Operations Division
Department of Education - Division Isabela
12. CAL-ORTIZ, JULIUS RODEL L.Local Government Operations Officer VI
Department of the Interior and Local Government
13. CARIASO, GEORGANN G.Chief Education Program Supervisor
Department of Education - Division of Batanes
14. CASTAÑEDA, SOLEDAD S.Chief Science Research Specialist / OIC - Deputy Director
Philippine Nuclear Research Institute
15. CORVERA, BRENDA B.Chief Trade and Industry Development Specialist
Department of Trade and Industry - Caraga Region
16. DE LEON, LEAH MELISSA D.Officer II, Membership Department
Government Service Insurance System
17. EBORA, REYNALDO V.Acting Executive Director
Philippine Council for Agriculture, Aquatic and Natural 
Resources, Research and Development (PCAARRD)
18. HIPE, MARIA DORICA N.Regional Director (Acting Director II)
Environmental and Management Bureau
Department of Environment and Natural Resources
19. MAGNO, FRIDEN F.System Development Manager
Emerson Network Power
20. MINA, RUTH EUNICE L.Legal Officer V
Department of Social Welfare and Development
21. MIRANDA, DAISY Z.Chief Education Program Supervisor/ 
OIC- Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Sta. Rosa City
22. ORTUOSTE, JENNIFER REBECCA L.Executive Assistant VI
Philippine Charity Sweepstakes Office
23. OTCHENGCO, ALBERTO, JR. M.Wholesaler/Sales Executive
Coca-Cola FEMSA Philippines
24. PARAS, JULIETA M.Supervising Education Program Specialist (SEPS)/
Officer-in-Charge, Chief Education Program Specialist
Commission on Higher Education
25. PARA-ON, ROWENA H.Education Program Supervisor (EPS) I
Department of Education - El Salvador City Division
26. RAMOS, ROSALYN G.Officer IV, Office of Trustee
Government Service Insurance System
27. RIEZA-CULANGEN, DANIELLE MARIE S.Assistant Secretary
Department of Finance
28. SAÑOS, ERIBERTO B.Community Environment and Natural Resources Officer (CENRO)
Department of Environment and Natural Resources
29. SANTIAGO, MARIA LOURDES C.Acting Deputy Director General/OIC - Director General
Field Regulatory Operations Office
Food and Drug Administration - Department of Health
30. SHAHANI, LILA R.Assistant Secretary
Human Development and Poverty Reduction Cabinet Cluster
Department of Social Welfare and Development 
31. TAN, ANNETTE B.Development Management Officer V
Department of Health - Regional Office 9
32. TORRES, ROSEMARIE D.OIC - Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Cavite City
33. YANQUILING, RHOMIR S. Board Secretary V
Pangasinan State University




1. ARMAS, JANET P.Social Welfare Officer V/Officer-in-Charge, Regional Director
Department of Social Welfare and Development
Cordillera Administrative Region
2. DACANAY, JABETH SENA JEPATH A.Deputy Executive Director
Standards of Training, Certification and Watchkeeping Office
Maritime Industry Authority
3. DANAQUE, LAILA F.Education Program Supervisor
Department of Education
Division of Surigao City
4. FRINAL, NELYN B. Attorney IV
Department of Education
Regional Office XII
5. KIMPO, ALBERTO H. Director IV
Government Performance Monitoring Office
Office of the President
6. LARANJO, FELISA G.Education Supervisor II/ Officer-in-Charge, Assistant Schools 
Division Superintendent
Department of Education - Division of Agusan del Norte
7. MORAL, MARTIN PORRES B.Local Government Operations Officer VI
Department of the Interior and Local Government
City of San Fernando, Pampanga
8. PADILLA, MARC VOLTAIRE A.City Government Assistant Office Head III/ Academic Director I for 
Korea-Philippines Information Technology Training Center
Quezon City Polytechnic University
9. PANLILIO, GERALDINE M.Acting Director III (Assistant Regional Director)
Department of Labor and Employment
Regional Office No. III
10. SAMANTELA, NORMA BActing Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education
Division of Legazpi City
11. SIADOR, CESAR JR. S.Acting Director II (Regional Director)
Environmental Management Bureau
Department of Environment and Natural Resources - Region II




1. ANDOLONG, ARSENIO R.Acting Director IV
Public Affairs Service
Department of National Defense
2. DOCTOLERO, ARNEL C.Principal IV
Santa Maria East Central School
Department of Education
3. GEROSO, MA. TERESA P.Chief Education Program Supervisor
Department of Education 
Division of Kabankalan City
4. ILAO, TORIBIO NOEL L. Acting Director IV
Bureau of Equipment
Department of Public Works and Highways
5. MIRANDA, ERMI V.Elementary School Principal II
Tinongan Elementary School
Department of Education 
6. PALMA, SHERLITA A.Education Program Supervisor
Department of Education 
Ormoc City Division
7. SONIDO, PRISCILLA R.Chief Economic Development Specialist/
Officer-in-Charge, Assistant Regional Director
National Economic and Development Authority 




1. GONZALES, JESUS NATHANIEL MARTIN B.Director IV
Revenue Operations and Legal Affairs Group
Department of Finance




1. ANDUYAN, DEMETRIO P. JR.Associate Professor V/ 
Director, Academic and Related Affairs
Isabela State University
2. BAQUILOD, MARIO S.Director III/ Officer-in-Charge, Director IV 
Disease Prevention and Control Bureau
Department of Health
3. DELOS REYES, MILO D.Development Management Officer V/
Officer-in-Charge, Regional Technical Director 
Department of Agriculture 
4. ELICANO, CHERYLL P.Supervising Trade and Industry Development (SIDS)/ 
Officer-in-Charge, Finance and Administrative Management Division
Department of Trade and Industry - CARAGA
5. LIBUNAO, RONALDO R.Senior Aquaculturist/ Officer-in-Charge, Finance and 
Administrative Division
Bureau of Fisheries and Aquatic Resources 
6. SACOTE, LORIJANE D.Chief Administrative Officer
Consumer Welfare Division
Department of Trade and Industry 
7. SAMSON, BENJAMIN D.Education Program Supervisor (EPS)/ 
Officer-in-Charge, Schools Division Superintendent
Department of Education 
8. SERVITO, LOURDES D.Principal IV/ Officer-in-Charge, Assistant Schools 
Division Superintendent
Department of Education 




1. BATAN, VIRGILIO JR. P.Education Program Supervisor I 
Department of Education
Division of Zamboanga Sibugay
2. BIRUAR, BAI ASHRAFIA AYMEE A.Attorney VI
Regional Human Rights Commission
Autonomous Region in Muslim Mindanao 
3. CASSION, MARIA KRISTINA E.Division Manager A
Corporate Planning & Research Division 
Light Rail Transit Authority
4. MITMUG, RASOL JR. Y.Regional Chief of Staff
Office of the Regional Governor 
Autonomous Region in Muslim Mindanao
5. MUTIN, SITTIE JEHANNE U.Regional Chairperson
Regional Commission on Bangsamoro Women
Autonomous Region in Muslim Mindanao
6. ROSTATA, EDGARDO M.OIC, Community Environment and Natural Resources Officer 
Department of Environment and Natural Resources
Province of Negros Occidental 
7. SAN LUIS-LUTEY, NOREEN BERNADETTE S.Regional Director
Land Transportation Office 
Regional Office V
8. UBUNGEN, IRENEA B.Chief Economic Development Specialist
National Economic and Development Authority 
City of San Fernando, La Union




1. ACOYONG, MICHELL L.Education Program Supervisor/ 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education
2. BERNARDO, ARIEL B.Regional Director
National Intelligence and Coordinating Agency
Regional Office XII
3. CONSTANTINO, RUBY C. Director III
Department of Health 
Regional Office IX
4. DELA ROSA, RUEL R. Assistant Vice President (AVP) and 
Director for Student Affairs
Manila Tytana College
5. FRONDA, ROLAND M.Education Program Supervisor/ 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education
6. HADJIMUDDIN, RIDUAN P. Chief Administrative Officer/ OIC, Assistant Regional Director 
Department of Social Welfare and Development 
Regional Office IX 
7. LUMONGSOD, PIO G.District Engineer
Sarangani District Engineering Office
Department of Public Works and Highways
8. MLOK, ZAINAL JR. N.District Engineer
Maguindanao 2nd Engineering District
Department of Public Works and Highways 
9. MOJICA, JUDITH M.Department Manager
Controller’s Department
National Power Corporation 
10. ORNOPIA, CONCEPCION R.Civil Defense Officer IV/ 
OIC, Internal Audit Service
Office of Civil Defense 
11. PANES, WINIFRED S.Education Program Supervisor I 
Department of Education 
Division of Passi City
12. SARMIENTO, CAMILA C.Provincial Government Assistant Department Head
Environment and Natural Resources Office
Provincial Government of Northern Samar 
13. SOLIVEN, CRISPIN JR. A. Assistant Schools Division Superintendent/
OIC - Schools Division Superintendent
Department of Education - South Cotabato Division
14. TANGGOL, KHADAFFY D.District Engineer 
Zamboanga del Norte 3rd Engineering District
Department of Public Works & Highways
15. URO, JESUS SALVADOR A.Director
Securities and Exchange Commission 
Zamboanga Extension Office
16. YUMANG, ANNABELLE P.Director III
Department of Health 
Regional Office XI




1. BARRAMEDA, SILVESTRE Z. JR.Local Government Operations Officer V 
Local Government Academy 
Department of the Interior and Local Government 
2. BONITO, FELMA A.Public Schools District Supervisor
Department of Education 
Albay Division
3. BORRES, AUDIE S.Education Program Supervisor I
Department of Education 
Cagayan de Oro City Division
4. CAMPONG, ABDELNUR P. Executive Assistant VI/ OIC, Chief
Office of the Regional Governor 
Autonomous Region in Muslim Mindanao
5. DE MESA, ARNEL V.Acting Director III/Deputy Project Director 
Philippine Rural Development Program 
Department of Agriculture
6. MANINGO, GARY V.Assistant Manager
Department of Loans and Credit
Bangko Sentral ng Pilipinas - Cebu Regional Office
7. MAPANDI, TARHATA S.Supervising TESD Specialist/OIC, Provincial Director
Technical Education and Skills Development Authority 
Autonomous Region in Muslim Mindanao




1. ALAMIA, LAISA M. Regional Executive Secretary
Office of the Regional Governor
Autonomous Region in Muslim Mindanao
2. CASTAÑAGA, ROMEO L. Chief Trade and Industry Development Specialist
Department of Trade and Industry 
Davao del Norte Field Office
3. CHUA, RONALD O.Deputy Secretary 
External Affairs & Relations
Commission on Appointments
4. COLLANO, SUSAN S.Acting Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education
Division of Camarines Sur
5. DOROY, ARISTARCO M.Acting Director III
Bureau of Construction
Department of Public Works and Highways 
6. FERNANDEZ, AGUEDO C.School Principal IV, Agno National High School 
Department of Education 
Division of Pangasinan I
7. GAVIOLA, JOSE ERNESTO B.Assistant Secretary 
Office of the Assistant Secretary for Operations
Department of Transportation and Communications
8. LEWIS, ANTHONY A.Technical Assistant
Office of the Deputy Executive Secretary for Legal Affairs 
Office of the President
9. LOONG, DON MUSTAPHA A.Director II for Operations
Department of Public Works and Highways 
Autonomous Region in Muslim Mindanao
10. MAMBUAY-CAMPONG, NORKHALILA MAE B.Regional Cabinet Secretary
Office of the Regional Governor
Autonomous Region in Muslim Mindanao
11. MANUEL, RODRIGO H.Officer I/OIC - Officer IV
Membership Department - NCR
Government Service Insurance System
12. MOLON, MINERVA P.Acting Director IV
Department of Health 
Regional Office XIII (CARAGA) 
13. ONG, MARIA LUISA B.Prosecutor II/Assistant Regional Prosecutor
National Prosecution Service - Region VII
Department of Justice
14. PACILAN, ROMERO P.Corporate Attorney A, Legal Service Division 
National Power Corporation 
Mindanao Generation 
15. PALMA, MENELEO B. Education Program Supervisor I
Department of Education
Division of Ilocos Sur
16. REMETIO, RACHEL S.Chief Trade and Industry Development Specialist 
Department of Trade and Industry 
Regional Office XI
17. SUMAGAYSAY, TEODORA P. Local Government Operations Officer VII/
OIC, Provincial Director - Iloilo Province
Department of the Interior and Local Government 
18. VICENTE, ROSELINE P. Education Program Supervisor/ 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Palawan




1. BAGRO, HERMINIO III C.Undersecretary
Office of the Secretary
Presidential Management Staff
2. CHING, REYNALDO L.Director IV
Legal Affairs Service
Department of Tourism 
3. DIGNOS, MARCELITA S. Education Program Supervisor (EPS) II/ 
OIC - Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Lapu-Lapu City Division
4. ESCUDERO, KRUNIMAR ANTONIO III D.Attorney VI
Office for Legal Affairs
Civil Service Commission
5. LAGO, NIMFA R.Education Program Supervisor/ 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education 
6. MACALLING, MADELYN L.Chief Education Supervisor/ 
OIC - Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Isabela
7. MARTINEZ, VISITACION C. Local Government Operations Office VI/ OIC, City Director
Department of the Interior and Local Government 
San Juan City Field Office
8. MORADA, VALTER L.Supervising Economic Development Specialist 
National Economic and Development Authority 
Regional Office IV - A
9. QUILOP, RAYMUND JOSE G.Assistant Secretary 
Office of the Assistant Secretary for Strategic Assessment
Department of National Defense
10. TOLENTINO, MANUELA S. Assistant Schools Division Superintendent / 
OIC - Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Dasmariñas City 
11. TORRECAMPO, JOEL T. Education Program Supervisor/ 
OIC - Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of San Juan City




1. ALMADEN, FLORENCE E.Education Program Supervisor I
Department of Education - Division of Siargao
Surigao Del Norte
2. ANDRES, GENARO R. School Administrator
North Valley College Foundation Inc.
Kidapawan City
3. EDUARTE, VIRGILIO C.District Engineer
Department of Public Works and Highways
Samar First District Engineering Office
4. ESTACIO, MELANIE P.Education Supervisor I
Department of Education 
Division of Davao City
5. HERAÑA, NESTOR C.School Principal II
Santiago South Central School
Department of Education - Division of Ilocos Sur
6. MANGKABUNG, MYRA B.Regional Secretary
Department of Science and Technology 
Autonomous Region in Muslim Mindanao
7. PACUDAN, MA. TERESA T. Administrative Officer IV/ Acting Chief
Admininistrative Division
National Police Commission - Regional Office XI
8. TRUS, MARY JULIE A.Elementary School Principal II, Cabulay Elementary School/
Division Private Schools Coordinator
Department of Education - Santiago City Division
9. VILLAFRANCA, MICHAEL S. Chief Administrative Officer
Department of Public Works and Highways
National Capital Region




1. ANGAY, MARIO C.Officer IV
Financial Products Research
Government Service Insurance System
2. FRUTO, JOSE AL V.Engineer V/Chief, Planning and Design Division
Department of Public Works and Highways
Region VI - Western Visayas
3. MAMACOTAO, ABDULLAH G. Director IV
Philippine Information Agency
Presidential Communications Operations Office
4. MANGELEN, ARLAN M.Consultant, Office of Hon. Bai Sandra A. Sema
Congresswoman, 1st District, Maguindanao Province
House of Representatives
5. MENDOZA, LORENZO E.Education Program Supervisor/
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Panabo City
6. ZANTUA, JASMIN C.Chief Economic Development Specialist
National Economic Development Authority 
Legazpi City




1. ALOGOC, IRENE D.T.Acting Director IV
Internal Audit Service
Department of Agriculture
2. AUSTRIA, ISABELITA V.Supervising Forest Management Specialist/ OIC - Chief
Community Based Forest Management Division
Forest Management Bureau 
3. BERTE, GILDA G.Acting Assistant Schools Division Superintendent 
Department of Education 
Division of Siargao
4. CAMPOREDONDO, EMMA A.Education Program Supervisor
Department of Education 
Division of Island Garden of Samal
5. CONCEPCION, AMADO JR. A.Jail Warden 
Bureau of Jail Management and Penology
Valenzuela City Jail
6. CORDOVA, DANNY B.Chief Education Supervisor
Department of Education 
Regional Office IX
7. DE GUZMAN, MARIA TERESA B. Acting Deputy Director
Science Education Institute 
Department of Science and Technology
8. GATCHALIAN, MYLAH S. Social Welfare Officer V/
OIC, Assistant Regional Director for Administration
Department of Social Welfare and Development 
9. ILAGAN, GERLIE M.Education Supervisor I/ OIC, Assistant Schools 
Division Superintendent
Department of Education - Division of Quezon
10. JANDAYAN, ROMMEL R.Chief Education Supervisor
Department of Education 
Division of Island Garden of Samal
11. LAGRAN, BARON JOSE L.Acting Director IV
Technical Education and Skills Development Authority
Region IV - B (MIMAROPA)
12. LIMJUCO, RENATO C.Acting Director II
Administrative Branch
Philippine Overseas Employment Administration 
13. MILLANO, LAURO B.Secondary School Principal I
Rapu-Rapu National High School
Department of Education - Division of Legazpi City
14. PADUA, HAIDE M.School Principal II
Jose J. Dela Cruz Sr. Memorial Elementary School
Department of Education - Division of Oriental Mindoro
15. PARES, EDMAN B. Attorney V/Acting Provincial Officer
National Police Commission 
Camarines Norte Provincial Office
16. SIAPNO, RUBEN S.Medical Officer V/OIC, Director III
Department of Health 
National Capital Region 



1. MARIA BELEN SUNGA ACOSTASangguniang Panglungsod Member II/City Councilor
First District 
City Government of Davao - Sangguniang Panglungsod 
2. RAUL SUELO ANLOCOTANActing Director III
National Economic Development Authority
Regional Office VI
3. NATIVIDAD YABUT BERNARDINODirector III
Basic Sector Coordinating and Advocacy Services
National Anti-Poverty Commission
4. EDMARK IAN LADO CABIOTeacher I/Acting Education Program Specialist II
Department of Education 
DepEd Bais City Division
5. REYNANTE ZIPAGAN CALIGUIRANEducation Program Supervisor/ 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Santiago City
6. KHALID SUBUNGAN DUMAGAYLocal Government Operations Officer VII
Department of the Interior and Local Government 
Autonomous Region in Muslim Mindanao
7. NERRISA TUNGOL ESGUERRADirector IV
Development Information Staff
National Economic and Development Authority
8. AGNES MANILA ESPINASAssistant Regional Director/ OIC, Regional Director
National Economic Development Authority
Regional Office V
9. LILIBETH TORRENTO ESTOQUEChief Education Supervisor /
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Iloilo Province
10. JINKY BASAN FIRMANSchool Principal II
Doña Asuncion Hizon Elementary School
Department of Education - Davao City Division
11. DENNIS ANTONIO BAÑEZ FUNAActing Deputy Insurance Commissioner
Legal Services Group
Insurance Commission
12. DANILO GUDES GUDELOSAOEducation Supervisor I (Secondary School)/ 
OIC - Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Cebu City
13. MARIVIC RIVERA LEAÑOEducation Program Supervisor/ 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent 
Department of Education - Division of Pasig City
14. DAISY BAJADE PABUAYASEC Assistant Director 
Corporate Registration Department
Securities and Exchange Commission
15. DANTE GALANG PARUNGAOEducation Supervisor/ 
OIC - Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Nueva Ecija
16. DEXTER CRISTOBAL PEDREZAProject Manager I
Assessment and Operations Coordinating Group 
Bureau of Customs - Department of Finance
17. JULIETA PARAISO RAÑESESDivision Chief, Research and Evaluation Division
Planning and Research Service
National Police Commission
18. RITA SERRANO REYESSchool Principal IV
Tabon M. Estrella National High School
Department of Education - Division of Bislig City
19. ERNESTINA ZABALA SOLLOSODirector III/ Deputy Program Manager
National Project Management Office
Department of Social Welfare and Development
20. LAURA SILVA TIMONERAActing Director II
Planning Branch
Philippine Overseas Employment Administration 
21. CORAZON CINCO TINGSONPublic Schools District Supervisor/ 
OIC - Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Antique



1. AMBERONG, GRACE MARTHA TULIAO Division Head, Information and Communications Technology
Information Systems Development and Management Division
Securities and Exchange Commission
2. BENAVENTE-VILLENA, ADELINA BUEZA Director II 
Palawan Council for Sustainable Development 
Puerto Princesa City, Palawan
3. CUENCO, MARIA CARMEN PEREZ Head Teacher I/ OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education 
Division of San Jose Del Monte City
4. DIMATATAC, EDWIN LAYGO Medical Specialist V (Chief of Hospital)
Ospital ng Muntinlupa
Muntinlupa City
5. DIZON, LORENZO MARCOTA Principal I/ OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education 
Division of Naga City
6. HUBILLA, SHANDY MARFILLA Director III/Luzon B Project Support Office Director
Philippine Fiber Industry Development Authority (PhilFIDA)
Department of Agriculture
7. HUSAIN-ASUM, MARY JEAN NONOLSales and Customer Management Supervisor
Smart Communications Inc. 
Koronadal City, South Cotabato 
8. MADARCOS, ROGELIO DAGSALIO Municipal Agrarian Reform Officer/ OIC, Chief ARO for Operations
Provincial Agrarian Reform Office - Palawan
Department of Agrarian Reform
9. MAGLAYA, PRECIOSA ALMENDRA Chief, Trade and Industry Development Specialist/ OIC, Caretaker
Nueva Viscaya Provincial Office
Department of Trade and Industry - Region II
10. MANTUBIG, BAYANI VARGAS Land Management Officer IV/ OIC Chief, Land Management Division
Department of Environmental and Natural Resources
Region IV - B (MIMAROPA) 
11. MONTAÑER, ROMEO GRAR Medical Officer V (Chief of Hospital)
Dr. Serapio B. Montañer Jr., Al-Haj Memorial Hospital
Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
12. MONTERO, ROBERTO JAMILI Education Program Supervisor I
Department of Education 
Kidapawan City Division
13. NACARIO, MARY JANE SAN ESTEBAN Local Government Operations Officer VI 
Department of the Interior and local Government 
National Capital Region
14. ORCILLA, EDITHA RAMOS Registration Officer V, Document Management Division
Civil Registration Services
Philippine Statistics Authority
15. RUBIO, CEFERINO JUAMINAL Chief, Trade and Industry Development Specialist 
Department of Trade and Industry 
Zamboanga City Field Office
16. SUAREZ, ALEXANDER DERECHO Colonel/Commanding Officer
Air Force General Hospital - Philippine Air Force
Colonel Jesus Villamor Airbase 



1. TEMOTEO FERDINAND B. BLASCOColonel/Assistant Chief of Staff for Civil Military Operations, MC7
Philippine Marine Corps
Marine Barracks, Rudiardo Brown (Marine Base Manila)
2. MARY ABIGAIL V. CRUZ-FRANCISCO Officer IV, Strategic Planning and Control Department
Government Service Insurance System
Financial Center, Pasay City
3. ROMELL ANTONIO O. CUENCATechnical Assistant
Office of the Executive Secretary 
Office of the President
4. HENRY A. ROBINSON JR.Division Inspector General
Headquarters 10th Infantry Division
Armed Forces of the Philippines - Compostela Valley
5. JOAQUIN ROMEO S. SANTIAGOActing Director III
Presidential Management Staff
San Miguel, Manila



1. CAJULIS, NORMA BERNAL Economic Zone Administrator 
Cavite Economic Zone
Rosario, Cavite 
2. DIA, CAYAMOMBAO DIMAAMPAO Engineer V, Planning and Design Division
Department of Public Works and Highways 
Regional Office No. 9
3. EGSAEN, SAMUEL JR. TANAN Elementary School Principal III
Elpidio Quirino Elementary School
Department of Education - Division of Baguio City
4. ESTALILLA, DORIS DE JOSEPH Education Program Supervisor/ 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Antipolo City
5. GUMABOL, FREDERICK CAPIATO Local Government Operations Officer V
Department of the Interior and Local Government
Province of Oriental Mindoro
6. LITA, RYAN SY Attorney V
Legal Service
Department of Budget and Management
7. MACARAEG, EMMANUEL CALVENTO Board Secretary V/ Concurrent Director of Operations, Planning and Development 
Bataan Peninsula State University
8. MORALES, MILAGROS CABINGABANG Chief Aquatic Resources Development Specialist (CARDS)/
OIC - Assistant Regional Director 
BFAR Regional Fisheries Training Center
9. MUSA, MABEL FABELLON School Principal II/ Division Coordinator in Filipino
Department of Education 
Division of Oriental Mindoro
10. OBIEN, WILFREDO JARMIN Staff Director/Acting Director III, Office of the Undersecretary for Administrative and Information Systems
Department of Environment and Natural Resources
11. PETEZA, JOSE MARIA ESTURASDepartment Manager III with a rank of Assistant Vice President
Development Bank of the Philippines 
Lipa City Branch
12. QUIÑONES, DENNIS SEGISMARLocal Government Operations Officer VI/ 
OIC, Provincial Director - Dumaguete City
Department of the Interior and Local Government
13. QUINTO, CZAR KATIGBAK Municipal Health Officer I
Municipality of Balete Rural Health Unit
Balete, Batangas
14. SISON, VIRGILIO PIDLAOAN Local Government Operations Officer VI
Department of the Interior and Local Government 
San Carlos City, Pangasinan
15. TOBIAS, JOSE BUCALA Engineer V
Department of Public Works and Highways
Tuguegarao City
16. VELOSO, JEAN GALLENERO Acting Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education 
Division of Misamis Oriental



1. CRUZADO, ANTHONY KING Chief of Hospital I (Retired)
Roxas District Hospital
Brgy. Odiong, Roxas, Oriental Mindoro
2. DIEZ, MA. VILMA VILLARAN Acting Director III
Department of Health 
National Capital Region
3. GUMARU, ALFREDO JR. BINAGEducation Program Supervisor I/ OIC, Assistant 
Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Isabela
4. MARIBOJOC, EDWIN RELOVA Assistant Schools Division Superintendent 
Department of Education
Division of Lanao del Norte
5. OBINQUE, WESTRIMUNDO DOMANTAY Chief, Regional Comptrollership Division
Philippine National Police - Police Regional Office III
City of San Fernando, Pampanga
6. ROBLES, AMBROSIO LUIS III BALTAZAR Senior Country Manager
Symantec Philippines
Makati City 
7. USMAN, SANDRAH ARNICA MACALANGCOM Chief Personnel Specialist
Civil Service Commission - ARMM
Cotabato City
8. ZAMUDIO, GERARDO JR. MALLARICommandant, PAF Officers Candidate School
Philippine Air Force
Fernando Air Base, Lipa City 



1. ALMERIA, JENNY LYN RUIZ Chief Administrative Officer
Department of Agriculture 
Regional Field Office 8
2. DATOR, JOSE DANTE PASCUAL Executive Director
National Kidney and Transplant Institute
3. RUBICA, RODNEY KING Partner Valencia Law Office 
Bacolod City
4. SALAMANCA, MARINA SARABIA Education Program Supervisor I
Department of Education
Division of Bohol
5. TALABIS, EMELYNE VILLANUEVA OIC - Assistant Director
Land Management Bureau
Department of Environment and Natural Resources
6. TAN, WILBURN JR. LLANETA Director III
Presidential Management Staff
7. ZURBANO, MELITON PORTE Secondary School Principal IV
Lawang Bato National High School
Department of Education - Valenzuela City Division



1. ANG, MANUEL PASINOBLE Vice President, Financial Information Systems Maintenance and 
Other Accounting Services Office - Controller Group
Government Service Insurance System
2. BELLO, MAR WYNN DELA CRUZ Medical Officer V (Division Chief), Project Management Division
Bureau of International Health Cooperation
Department of Health
3. BERMUDEZ, MARIO MENDOZA Education Program Supervisor (EPS)/ 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of General Santos City
4. BHAGWANI, EDWARD GARGAR Local Government Operations Officer VI
Department of the Interior and Local Government
DILG Region X - Misamis Oriental
5. CABATIC, LARRY LEONES Executive Director 
Philippine Science High School System
Department of Science and Technology
6. CARANDANG, CECILLE GONZALES Education Program Supervisor (EPS) I/ 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Tanauan City Division
7. FLORES, REYNALDO LAHOM Director III, Finance and Administrative Services 
Office of the Political Adviser
Office of the President
8. GUMTANG-REMALANTE, RACHEL ESTHER JAUCIAN SEC Chief Counsel, Collective Investment Products Division
Corporate Finance Department 
Securities and Exchange Commission
9. HERNANDEZ, EUGENIO VINLUAN Deputy Brigade Commander (Marine Brigade)/ 
The Naval Provost Marshall
Office of the Naval Provost Marshall
10. HUTALLA, ARNEL EVANGELISTA Management and Audit Analyst III
Department of Trade and Industry 
Regional Office IV-B
11. ILAGAN, JEROME EVANGELIO Director IV
Office of the Deputy Executive Secretary for Finance and Administration
Office of the President
12. JACINTO, MAJARANI MACARAEG Education Program Supervisor (EPS) I / 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Dipolog Division
13. MACASOCOL, LORENZO ODIAZ Public Schools District Supervisor (PSDS)/
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Surigao del Sur
14. NAVARRO, BENJAMIN ARSENIO YANDOC Statistical Coordination Officer V/ 
Head, National Statistical Coordination Unit 
Philippine Statistics Authority - Cordillera Administrative Region
15. SUDIACAL, ALELI ANNIE GRACE PAGULAYAN Medical Officer V
Bureau of International Health Cooperation
Department of Health 
16. UY, ALONA CAMILO Education Program Supervisor (EPS)/ 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Davao Oriental
17. VILLERO, JUDE ALLAN SISON Local Government Operations Officer V 
Department of the Interior and Local Government 
Leyte Provincial Office



1. APROVECHAR, ROMEO O. Assistant Schools Division Superintendent (ASDS)/ 
OIC - Schools Division Superintendent 
Department of Education - Division of Bislig City
2. CARINGAL, JAIME FORTUNATO A. Assistant Secretary for Legal Affairs
Department of Transportation and Communications
Central Office
3. DIEGO, CHERRIE MELANIE A. Chief Education Program Specialist
Commission on Higher Education - Regional Office I
San Fernando, La Union
4. EDILLON, ROSEMARIE G. Acting Assistant Director - General
National Development Office - Planning and Policy
National Economic and Development Authority
5. LALATA, PAULINO JR. G. Local Government Operations Officer VI/ Cluster Leader
Department of the Interior and Local Government
La Union Provincial Office
6. MOTI, ACMAD RIZALDY P. Deputy Chief Executive Officer for Home Lending 
Operations Cluster
Home Development Mutual Fund 
7. PARIAN, TIRSO JR. P. Special Investigator IV/ OIC, Regional Technical Director
Department of Environment and Natural Resources
San Fernando, Pampanga
8. PILIT, ARVIN MARIO A. Medical Specialist II (Part Time)
Baguio General Hospital and Medical Center
Baguio City
9. TABILON, MA. LIZA R. Education Supervisor I
Department of Education
Division of Dapitan City
10. TACARDON, LOLITO R. Director I
Commission on Population
National Capital Region



1. ARCEGA, RAYMUNDO PANGANIBAN Executive Vice President
University of Makati
2. LACAMBRA, NATHANIEL VERGARA Director IV (Regional Director)
Department of Labor and Employment
DOLE Regional Office V



1. LEO LIBERATO JASARENO Director IV
Mines and Geosciences Bureau
Department of Environment and Natural Resources
2. JOCELYN OLAÑO RAMONESProvincial Agrarian Reform Officer I
Department of Agrarian Reform
DAR Provincial Office Nueva Ecija
3. JUAN ROMERO ARAOJO JR.Chief Education Program Specialist/ OIC - Assistant Director 
Health and Nutrition Center
Department of Education



1. SIMEON S. AMURAO JR.Agricultural Center Chief III / OIC - Assistant Director
Bureau of Animal Industry
Department of Agriculture, Region IV A 
2. DONATO D. BALDERAS JR. Assistant Schools Division Superintendent (ASDS)/ 
OIC, Schools Division Superintendent 
Department of Education - San Carlos City Division
3. LUZ U. BANSONPublic Schools District Supervisor
Department of Education
DepEd - Division of Antique
4. ADELYNE M. COSTELO-ABREAExecutive Director
Philippine Normal University 
PNU - Mindanao Campus
5. MELODY P. CRUZPublic Schools District Supervisor
Department of Education 
DepEd - Division of Malabon City
6. NOEL V. DUNGCAChief Science Research Specialist
Department of Environment and Natural Resources 
DENR - Region XII
7. JOSEPHINE L. FADULSchools Division Superintendent
Department of Education 
DepEd- Davao Del Norte Division 
8. CHARISSA T. GUERTALocal Government Operations Officer VII
Department of the Interior and Local Government 
DILG - Region XIII
9. ALFONSO A. MARALLI JR.Local Government Operations Officer VII/ 
Division Chief, Local Governance Training and Development Division
Local Government Academy - DILG
10. CARLITO M. MATIBAGSecondary School Principal IV/ 
OIC - Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Oriental Mindoro
11. PATRICK JOHN D. MEGIALocal Government Operations Officer VI/ Assistant Division Chief
Local Governance Training and Development Division
Local Government Academy - DILG
12. EMELYN C. ORTEGALegal Officer, Field Legal Services Department - Area Legal Unit II
Land Bank of the Philippines
City of San Fernando, Pampanga 
13. FERDINAND JOSE G. RIVERAColonel/Acting Head, Headquarters Academic Group
Philippine Military Academy
Fort General Gregorio H. Del Pilar, Baguio City
14. MARIETTA B. SALVIEJOChief Trade and Industry Development Specialist
Department of Trade and Industry
Batanes Provincial Office
15. MANUEL V. SEQUITINChief/General Manager, Educational Benefit System Office (EBSO)
Armed Forces of the Philippines/ Philippine Army
Camp General Aguinaldo, Quezon City
16. ELMA M. URBINALocal Government Operations Officer (LGOO) VI
Department of the Interior and Local Government 
DILG - Region 2 
17. MA. CELINA L. VEGASecondary School Principal IV/ Values Education Coordinator
Francisco G. Nepomuceno Memorial High School
Department of Education - Division of Angeles City
18. ARCHIMEDES H. VIAJEAcademy Inspector General/Acting Chief - Academy Staff
Philippine Military Academy
Fort General Gregorio H. Del Pilar, Baguio City



1. RICKY AGTARAP ARZADONAttorney V, Investigation and Litigation Division
Legal Services
Department of Environment and Natural Resources
2. WILFREDO BIETE SARAOSAttorney V/ OIC - Director
Legal Services for Luzon
Department of Environment and Natural Resources
3. WINSTON TAN SINGUNChief Trade and Industry Development Specialist
Department of Trade and Industry 
Cagayan Provincial Office>



1. MARLITO FERIA BAUTISTALt. Colonel, Assistant Chief of Staff for Operation
G3, 53rd Engineer Brigade
Philippine Army
2. LEONARDO CALIWAG CANLASSecondary School Principal (SSP) IV
Mabalacat Community High School
Department of Education - Division of Mabalacat
3. ANABELLE CAHELLO DE VEYRAChief Administrative Officer
Center for Health Development Eastern Visayas
Department of Health - Palo, Leyte
4. NELSON CARDENTE LOPEZEducation Program Supervisor (EPS)/
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Davao Del Sur
5. MARIA GUIA SIA MARTINMedical Specialist II (Section Chief)
Medical Ambulatory Care Clinic - Department of Medicine
Veterans Memorial Medical Center
6. GERALDINE DELA CERNA RAMOSAttorney V
Processing and Documentation Division - Legal Services
Department of Environment and Natural Resources 
7. MARY GRACE LUMABAN RIGUER Supervising Labor and Employment Officer (SLEO)/ 
OIC - Deputy Executive Director
Institute for Labor Studies - Department of Labor and Employment
8. IMELDA ESCAPE ROMANILLOSChief Labor and Employment Officer
Department of Labor and Employment
DOLE - Regional Office No. V
9. MARIA LOIDA MATIAS URMATAMLocal Government Operations Officer VI
Department of the Interior and Local Government 
Tuguegarao, Cagayan



1. AQUINO, PATRICK TUAZON Director III
Department of Energy
Taguig City
2. BALLESTEROS, MARIA MARCY COSARE Chief Agrarian Reform Program Officer
Department Agrarian Reform 
DAR - Bulacan Provincial Office
3. CARLOS, MELVIN BALAGTAS Chief Science Research Specialist
Technology Transfer and Promotion Division
Philippine Council for Agriculture, Aquatic and 
4. DASKEO, GEORGE DACULAN Chief, Regional Investigation and Detective 
Management Division 
Philippine National Police 
5. DIWA, REDANTE DEDIL Forester III/ OIC, City Environment and Natural Resource Officer - Boac, Marinduque
Department of Environment and Natural Resources
Region IV - B
6. GECOBE, FLORDELIZA CASTILLO School Principal IV/ OIC, Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Cauayan City
Region II
7. MANRIQUE, LUNA EULOGIO REY Municipal Planning and Development Coordinator
Municipal Planning and Development Office
Municipality of Boac, Marinduque 
8. MANUEL, REYNALDO JR. ERANActing Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education
DepEd - Division of Cagayan de Oro City
9. NAGRAMPA, RAUL SERRANO Acting Assistant Director
National Printing Office
Quezon City
10. PILIMPINAS, MARIBETH CACHO Director III
General Administrative Department 
Philippine Statistics Authority
11. RUIZ, YOGI FILEMON LASALA Regional Director
Philippine Drug Enforcement Agency -
PDEA - ARMM Regional Office
12. SAGOT, REBECCA CASAS Education Program Supervisor
Department of Education 
DepEd - Division of Davao del Norte
13. SERVILLON, ERNESTO JR. FRANCISCOEducation Program Supervisor I
Department of Education 
DepEd - Division of Antique
14. TORNO, BEATRIZ GONZALES Acting Director III (Assistant Regional Director)
Department Education 
DepEd - Regional Office IV-A



1. ROGER F. CAPAEducation Program Supervisor/ OIC - Assistant Schools 
Division Superintendent
Department of Education - Division of Romblon
2. SILVERLINA A. DE JESUSEducation Program Supervisor/ OIC, Assistant Schools 
Division Superintendent
Department of Education - Division of Meycauayan City
3. PATROCINIO JUDE H. ESGUERRA IIIDeputy Director General (Undersecretary)
National Anti - Poverty Commission
4. GERARDO L. IRIGAYEN Medical Specialist IGeneral Surgery - Out Patient Services
Veterans Memorial Medical Center (VMMC)
5. ROSEMARIE T. MACESAREducation Program Supervisor
Department of Education - Division of Iligan City
6. BASILIO P. MANA-AY JR. Education Program SupervisorDepartment of Education 
DepEd - Regional Office XI
7. MAQTAHAR L. MANULONDirector II
National Statistics Office 
NSO Region XII 
8. HIRO V. MASUDAChief, Training Management Division
Department of Environment and Natural Resources 
DENR - Central Office
9. OLIVA P. MIRANDAPrincipal I/ Director for Administrative Services (Designate)
National Educators’ Academy of the Philippines (NEAP) XI
Department of Education 
10. WILMA D. NAVIAMOSRegional Director
Department of Social Welfare and Development
DSWD Field Office IV - MIMAROPA
11. MARIGLO M. SESESupervising TESD Specialist/OIC, Provincial Director
Technical Education and Skills Development Authority
Sorsogon Provincial Office
12. REYNANTE A. SOLITARIOEducation Program Supervisor
Officer-in-Charge, Quality Assurance Division
Department of Education - Regional Office XI 
13. TERESITA G. TAMBAGAN Chief Administrative Officer, Administrative Division
Department of Education 
DepEd - Regional Office XI



1. ALOLOD, FRANCISCO ROMERO Department Manager A
Commercial Services Department
General Santos City Water District
2. BAGAYAO, HENRIETTA LINDEN SAROLCity Government Department Head
City Health Office 
Local Government Unit - Tabuk, Kalinga
3. BANTOG, NANCY ABNASANSenior Science Research Specialist/ Regional Coordinator for Technology Transfer and Commercialization Department of Science and Technology 
DOST - Cordillera Administrative Region 
4. CABRERA, LELANIE TEVES Elementary School Principal I/ 
OIC - Office of the Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education 
5. CADANO, ORLANDO GUZMAN Education Program Supervisor
Department of Education
DepEd - Division of Dumaguete City
6. CEBREROS, MARC TITUS DOCENA Chief Administrative Officer
Commission on Human Rights
Central Office
7. CONCEPCION, JOSE JR. SOLEDADChief Administrative Officer/
OIC, Assistant Regional Director
National Police Commission - Cebu City
8. DIAZ, MARIVIC PANENEducation Supervisor I/ Acting Assistant Schools 
Division Superintendent
Department of Education 
9. GAZMIN, LEANDRO HERNANDEZ Director IV
Agri-Business and Marketing Assistance Service
Department of Agriculture
10. MABBORANG, SANCHO ALVARADO Senior Science Research Specialist/ 
OIC, Assistant Regional Director - Field Operations Services 
Department of Science and Technology
11. MARUNDAN, ANASTACIO GUERRA Assistant District Engineer/ OIC- District Engineer
Department of Public Works and Highways 
Cagayan de Oro City 2nd District Engineering Office 
12. MILITANTE, EDGARDO BALLENA Education Program Supervisor I (Private Schools)
Department of Education 
DepEd - Division of Laguna
13. RANCHES, FRANCISCO JR. PINEDA Assistant Regional Director
Land Transportation Office
Region IV - A
14. SANTOS, GLENN BONIFACIO Deputy Director General
Technology Resource Center
Makati City
15. TORRES, DEBIE TAYPINLocal Government Operations Officer VII/ Chief of the Local Government Capability Development Division
Department of the Interior and Local Government 
Region XI



1. CASING, ARECIO JR. ABUTON City Administrator
Office of the City Administrator
City Government of Oroquieta
2. HERMAN, BELINA TERRORA City Local Government Operations Officer
Department of the Interior and Local Government
DILG - City of San Jose Del Monte, Bulacan
3. KABIGTING, DOMINIC FERNANDEZ Division Manager A
Management Information Systems Division
Light Railway Transit Authority
4. LLANA, RACHEL RAMIREZ School Principal II
Angadanan National High School
Department of Education - Division of Isabela
5. LUCINO, MA. LOISELLA EBUENGA Local Government Operations Officer VIII 
Department of the Interior and Local Government
DILG - Bohol Provincial Office, Tagbilaran City
6. MALVAR, ROMULO HUERTA SUC President II
Marinduque State College
Boac, Marinduque
7. SANTOS, MARK LESTER SANTIAGO City Government Department Head I
City Human Resource Management Office
City Government of Malolos, Bulacan



1. ALBURO, RODOLFO TOLINChief Agrarian Reform Program Officer (CARPO)/ 
OIC - Provincial Agrarian Reform Officer II
Department of Agrarian Reform - Sultan Kudarat
2. ANGHAY, ALICIA ENGRACIA Education Supervisor I
Department of Education 
DepEd Iligan City Division
3. BASQUEZ, MARVIN AMANONSE Local Government Operations Officer VI/ 
OIC - Provincial Director, Apayao Provincial Office 
Department of the Interior and Local Government
4. BELUSO, WILLIAM JR. ARRIOLAAttorney V, Securities and Documentation Division Legal Service/ OIC - Director III, Legal Service
Bureau of Treasury
5. CACDAC, ARTURO JR. GEMINIANODirector General
Office of the Director General
Philippine Drug Enforcement Agency
6. CANLAS, TIBURCIO DE LEON OIC - Assistant Regional Director
Department of Public Works and Highways
DPWH- Region I, City of San Fernando, La Union
7. CRUZ, MERLINA PASION Special Education Program Supervisor
Department of Education
DepEd - Zambales Division
8. EDJAN, RACHEL TOLEDO Department Manager III
National Capital Region (NCR) - 1 Operations
Government Service Insurance System
9. MATIN-AW, ALLAN BRANZUELA Elementary School Principal II, Tigbawan Elementary School
Department of Education
DepEd - Cebu Province Division
10. ORTEGA, CHERYL CAMENFORTE Information Technology Officer II/ Acting Director
National Computer Center - Field Operations Office
Information and Communications Technology Office - DOST
11. PERALTA, RAMON TORRES City Planning and Development Coordinator
City Government of San Fernando, La Union
San Fernando, La Union 
12. SOTIAR, PATRICIA ESTOQUE School Principal II, Sta. Rita National High School
Department of Education
DepEd - Division of Iloilo City



1. AGUILAR, JULYN ABAWAG Medical Specialist II/ Officer-in-Charge
Children’s Orthopaedic Unit
Philippine Orthopaedic Center
2. ANDRES, PAUL ARNEL REY Medical Specialist III 
Department of Surgery
Quezon City General Hospital
3. BELZA, ADEN MIRANDA Senior Transportation Regulation Officer/ 
Acting Administrative Officer
Land Transportation Office - Region VII
4. CRUZ, MARIA SABRINA RODRIGUEZ Director III (Assistant Director)/ 
OIC - Director, Public Affairs Office
Department of Environment and Natural Resources 
5. CONSTANTINO, ROSALINA SEBASTIAN OIC - Chief, Regional Operations Division
Technical Education and Skills Development Authority
TESDA - National Capital Region 
6. DIAZ, EMMANUEL WE-ENG District Engineer
Department of Public Works and Higways
Pangasinan 3rd District Engineering Office
7. ENERAN, NORLITO APURA Attorney V/
OIC - Chief, Personnel Investigation Division, Legal Service
Department of Environment and Natural Resources
8. FALALES, AZUCENA TUANDO Secondary School Principal III/ 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Sagay City 
9. MALIG, MEDMIER GANGCUANGCO Engineer V
Bureau of Quality and Safety
Department of Public Works and Highways
10. TACTAC, OFELIO JR. ASISAttorney IV/OIC, FAD & Legal Unit
Department of the Interior and Local Government
DILG - Region IV B (MIMAROPA)
11. VELICARIA-GUEVARRA, GENEVIEVE ESTAVILLO Attorney VOffice of the Deputy Executive Director for Operations
Commission on Elections



1. ABATON, AMINOLA PAGARIONGAN Director II
Land Transportation Office
LTO Regional Office IX, Zamboanga City 
2. AGUSTIN, MA. EVALOU CONCEPCION ANGOLUAN Elementary School Principal III
Dr. Alejandrino Albert Elementary School 
Department of Education - Division of City Schools
3. ANCHETA, ALADIN ANTIMANO Executive Assistant V
Office of the Director General
National Economic Development Authority
4. AVANZADO, MA. THERESA VELASCO Elementary School Principal I
Valencia Central Elementary School
Department of Education - Division of Negros Oriental
5. BALTAZAR, GLORY VALIENTEProvincial Health Officer II, Provincial Health Office of Bataan/
OIC, Chief of Hospital III
Bataan General Hospital 
6. CARREON, DERRICK ARNOLD CARAMAT Director III, Preventive Education and Community Involvement
Service/ Chief of Office, Public Information Office (Designation) 
Philippine Drug Enforcement Agency
7. CERVANTES, LANI HORFILLA Education Program Supervisor 
Department of Education - Division of Biliran
DepEd Region VIII (Eastern Visayas)
8. CHAVEZ, CESAR BERMEJO President, University of Caloocan City and
OIC, City Planning and Development Office
Local Government Unit - Caloocan City
9. DAJAY, ALIENA SUIZO Secondary School Principal II
Bulua National High School
Department of Education - Division of Cagayan de Oro City
10. DE MESA, CHERRYLOU DE JESUS Education Program Supervisor/
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Rizal
11. ENERIO, DOMINGO RAMON CONCEPCION Chief Operating Officer
Tourism Promotions Board
Department of Tourism
12. ESCARCHA, ELIAS HALCON Student Officer 
Master in National Security Administration
National Defense College - Department of National Defense 
13. IBAÑEZ, ALEJANDRO GABAYNO Education Program Supervisor II/ OIC - Regional Planning Unit
Department of Education 
DepEd Regional Office NCR
14. LABIAN, MOISES JR. DOMAYA Secondary School Principal III
Catubig Valley National High School
Department of Education - Northern Samar
15. LAYON-MIRAL, CATHERINE FIGUEROA Provincial Health Officer I
Provincial Government of Northern Samar
Northern Samar Provincial Hospital
16. MACALALAG, HECTOR JR. DE NARTIA Principal I
Talagoson National High School
Department of Education - Division of Agusan del Sur 
17. MANUEL, ORLANDO ESLAVA Secondary School Principal II/
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Quirino 
18. MARCELO, DANTE JAMISON Secondary School Principal III
Santo Tomas National High School
Department of Education - Division of Isabela 
19. OCHAVO, SALVADOR JR. ONATING Education Program Specialist/ 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Kabankalan City Division
20. RAMOS, CHERRY SALARZON Principal II, Ilagan East Central School/ 
OIC - Assistant School Division Superintendent
Department of Education - City of Ilagan Division
21. RELUCIO, MELODY ESTRELLADO Local Government Operations Officer VI
Department of the Interior and Local Government
DILG - Camarines Norte Field Operations Office
22. SONZA-ALUG, CHELIN JOAN GRATUITO Attorney III/ OIC - Chief, Administrative Division
Department of Environment and Natural Resouces
DENR - Regional Office XI (Davao)
23. SUSVILLA, BERNADETTE ARANETA Secondary School Principal II/
Division English Coordinator
Department of Education - Division of City of Bogo
24. TAMAYO, CARMELA ROJAS Assistant School Division Superintendent
Department of Education - Tacloban City Division 
DepEd Region VIII (Eastern Visayas)
25. VILCHEZ, NOVELYN MIRAFLOR Chief Education Supervisor
Department of Education - Iloilo City
DepEd Regional Office VI (Western Visayas)
26. VILLANUEVA, ANGELO FIDELINO BAUTISTA Director IV (Deputy Executive Director)
Committe on Accounts
House of Representatives



1. ABSIN, ANNALYN OBATE Board Secretary V
Office of the Provincial Secretary
Province of Zamboanga Del Sur
2. DELA PEÑA, AUGUSTO DAYAP Colonel
Philippine Air Force
Colonel Jesus Villamor Air Base
3. GUEMO, NYMPHA DERAMAS Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education
DepEd Division of Camarines Sur
4. GUEVARA, ROWENA CRISTINA LAZARO Executive Director
Philippine Council for Industry, Energy and Emerging
Technology Research and Development (DOST - PCIEERD)
5. HERNANDEZ, ROY REYES Bank Officer V, Real and External Sectors Research Group
Department of Economic Research Group
Monetary Policy Sub Sector
6. LAUENGCO, FRANCIS JUDE SALVO Acting Director III
Conference Management Staff
National Security Council
7. LOZANO, MARIA SOCORRO OMANDAM Chief Executive Officer IV, Large Taxpayers Division 
Bureau of Internal Revenue
Cebu City
8. LUPISAN, SOCORRO PATAG Director III (Assistant Director)
Research Institute for Tropical Medicine 
Department of Health
9. MAGNATA, INGRID RAMIREZ Regional Cluster Advisor - NCR Cluster
USAID Luzon Health Project
Integrated FP/CSR/MNCHN Regional Project in Luzon
10. MARISTELA, MARITES MORTEL Director III
Capacity Building Bureau
Department of Social Welfare and Development
11. MATANGUIHAN, ARNULFO CUEVAS Chief of Staff
Philippine Army
Camp General Emilio M. Aguinaldo
12. NAVARRO, DEXTER LAMELA Attorney V
Prosecution Department
Philippine Health Insurance Corporation
13. PAREDES, ALLEN TRIO Assistant Chief of Air Staff for Personnel, A1
Philippine Air Force
Colonel Jesus Villamor Air Base
14. QUIAMBAO, ROWENA TIZON Secondary School Principal III 
San Matias National High School
Department of Education - Division of Pampanga
15. SESE, JUDY FAMOSO Director III/ OIC - Bureau Director
Bureau Research and Standards (BRS)
Department of Public Works and Highways
16. YANTO, SOFIA CHAN Acting Director IV
Administrative Service
Department of Budget and Management



1. AQUINO, JEDIDIA L.Supervising Administrative Officer
National Economic and Development Authority - CAR
Botanical Garden, Leonard Wood, Baguio City
2. DAVID, SEVILLO JR. D.OIC - Geological Survey Division
Mines and Geosciences Bureau
North Avenue, Diliman, Quezon City
3. ESTACIO, RUTH L.Education Supervisor II/
OIC - Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Sarangani Division
4. QUEROL, CIPRIANO JR. E.Directorate for Intelligence
Philippine National Police
Camp Crame, Quezon City



1. AQUINO, ARMANDO OREJAS Provincial Director
Technical Education and Skills Development Authority
TESDA Romblon Provincial Office
2. BALANE, ARNULFO MANALO Schools Division Superintendent
Department of Education
DepEd Division of Camarines Norte
3. BALTAZAR, ANA LYN REYES Local Government Operations Officer VI/
OIC City Director - Pasig City Field Office
Department of the Interior and Local Government
4. BUENA, CARLO BUENO NAVARRO Chief, Acquisition Division
Office of the Deputy Chief of Staff for Logistics
Armed Forces of the Philippines
5. DE GUZMAN , HAZEL NALUS Municipal Engineer
Municipality of Pilar
Pilar, Bataan
6. DEL ROSARIO, JAYSON FERNANDEZ Project Evaluation Officer V
Mandatory Continuing Legal Education Office
Supreme Court of the Philippines
7. GANAL , ARMANDO QUINES Chief Science Research Specialist
Department of Science and Technology 
DOST- R.O. 1 San Fernando City, La Union
8. JAVIER, ROLYNNE AVILA Attorney IV/ Assistant Division Chief
Department of the Interior & Local Government
DILG Regional Office 02
9. MANALO, VICTORINO MAPA Executive Director
National Archives of the Philippines
Ermita, Manila
10. MANGORANGCA, LAURA DIAZ Chief Personnel Specialist
Civil Service Commission
CSC - National Capital Region
11. MIRANDA , MARILOU GUZMAN Corporate Executive Officer II
Internal Audit Department II
Philippine Deposit Insurance Corporation
12. MORENO, JOSE JESUS PURIFICACION Manager
Right-of-Way and Land Management Services Dept.
National Transmission Corporation
13. NAVARRO, MERCEDES PAJARIN Director III
Department of Budget and Management 
San Miguel Manila
14. OROPESA, ARWEL RELAMPAGOS Executive Officer
Office of the Inspector General
Armed Forces of the Philippines
15. ORTIZ, LAILYN ALAIR Local Government Operations Officer VI
Department of the Interior and Local Government
DILG - R.O. XII, Koronadal City
16. REMANDABAN, RICHELIEU CESPON Acting Director III/ Head Executive 
Assistant, Office of the General NSC 
National Security Council
17. REYES, JOHNSON GULANG Attorney V / Chief, Regional Inverstigation Unit
National Police Commission
NAPOLCOM - Cagayan de Oro City
18. ROGERO-GAVINO, LINDEZA RENTUZA Director
Securities and Exchange Commission
SEC - Cebu Extension Office
19. ROJAS, LUCY NENETTE DELA VEGA Chief Probation and Parole Officer
Parole and Probation Administration- NCR
Muntinlupa City Parole an Probation Office
20. SEGUI , MARIJOY DAWANG Attorney V
Legal Service
Department of Social Welfare and Development
21. VERGEIRE, MA. ROSARIO SINGH Medical Offcier V
Department of Health
Sta. Cruz, Manila
22. VILLAMAYOR, LUCIA LIPIO Director II
Licensing Branch
Philippine Overseas Employment Administration
23. VILLANUEVA, RONALD CONDE Chief of Staff, 4th Infantry Division
Philippine Army
Cagayan De Oro City



1. ACOSTA , JOSEPH MEDIANA Chief Surgeon 
Office of the Chief Surgeon 
Philippine Air Force 
2. ADECER , KRISTINA TORDILLA Bank Executive Officer I 
Community Development Team Department 
Development Bank of the Philippines 
3. ANGELES, ENRIQUE JR. ESGUERRA School Principal III, Penaranda Central School 
OIC - Education Program Supervisor, ICT 
Department of Education - Division of Nueva Ecija 
4. ANTIMANO, MARIA TERESA MARIÑAS Director III 
Economic Policy Office 
Presidential Management Staff 
5. ASUNCION , MARIA INES CASONA Assistant Schools Division Superintendent 
Department of Education 
DepEd - Division of Panabo City 
6. BALAIS, BENJAMIN PALUMBARIT Information Technology Officer II/ 
Officer-in-Charge, Database Management Division 
National Mapping & Resource Information Authority 
7. BAUTISTA, SUSANA MARASIGAN Assistant Schools Division Superintendent 
Department of Education 
DepEd - Division of Oriental Mindoro 
8. BERBA, EFREN ALTAREJOS District Engineer/ OIC, Assistant Regional Director 
Department of Public Works & Highways 
DPWH - Regional Office X 
9. BUENBRAZO, MA. JOSEFINA GEPTE Director II 
Civil Service Commission 
CSC - Sultan Kudarat Field Office 
10. CHAN, GERARD LIM Director III, Legal Service and Franchising Review Staff/ 
OIC, Assistant Secretary for Legal Affairs 
Department of Transportation and Communications 
11. CORPUZ, JOANN AGBAYANI Public Schools District Supervisor - Pangasinan Division II 
Department of Education
DepEd - Division of Ilocos Norte
12. DAVID, JORD ACHAES ROQUE Attorney IV
Department of Public Works and Highways
DPWH - San Fernando City, Pampanga
13. DE GUZMAN, MARIANO BELBES Secondary School Principal I, Cararayan National High School/ OIC,
Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Catanduanes
14. ENRIQUEZ, MA. FLORIZELDA AGUSTIN Supervising Admnistrative Officer/ Acting Chief,
Management Information and Data Systems Division
Bureau of Local Government and Finance - DOF
15. FAJARDO, JOSEFINA ROLLE Assistant Department Manager II
Loans Management Department II
Philippine Deposit Insurance Corporation 
16. MADRERO, MARIO MANCHURES Education Supervisor I/ 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Koronadal City
17. MADRIGAL, ALEXANDER RASGO Regional Director
DOST Regional Office No. IV - A
Department of Science and Technology
18. OCAMPO, ROMLEAH JULIET PULIDO Chief Trade Industry Development Specialist/ 
OIC, Department Manager, Operations Group 2 (Food Team)
Center for International Trade Expositions and Missions 
19. SERATE, SHIRLEY MAE BALANDRA Bank Executive Officer III
Development Bank of the Philippines
DBP - Cagayan de Oro Branch
20. SILVA, DEE DIEL Education Program Supervisor/ 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Compostela Valley 
21. VERGARA, FLORANTE ESPINOSA Education Program Supervisor/ 
OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Batanes



1. BACCAY, SALVACION ZURETA Local Government Operations Officer V
Department of the Interior & Local Government 
DILG - Regional Office II, Tuguegarao City
2. BENITEZ, PABLIO JR. LORENIANA Local Government Operations Officer V
Department of the Interior and Local Government
DILG - Regional Office X, Cagayan De Oro City
3. BILON, ANTONIO JR. CLEOFE Police Superintendent
Office of the Deputy Chief PNP for Operations
Philippine National Police - National Headquarters
4. BOBIS, RICARDO JR. LANGAMAN Municipal Treasurer
Municipal Treasury Office - Local Government Unit (LGU) San Antonio Zambales
5. CACERES, RAY BARBOSA Local Government Operations Officer V
Department of the Interior and Local Government 
DILG - Regional Office V, Legaspi City
6. HEBRA, SAMSON LAGUNA Engineer V, Planning & Design Division/ 
OIC, Assistant Regional Director
Department of Public Works & Highways - IVA
7. LAVANDERO, ALBERT NAGAL Court Attorney IV, Legal Office
Office of the Court Administrator
Supreme Court
8. MARTIN, FEDERICO PALDO Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education
DepEd - Division of Baguio City
9. PRIMICIAS, SHEILA MARIE DELOS ANGELES (formerly known as Sheila Marie Delos Angeles Sison)
Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Pangasinan I
10. QUIMIO, KENNETH JOY AVANZADO Division Head, Securities Intermediaries Division 
Market Regulation Department
Securities and Exchange Commission
11. TRANQUILAN, TERESITA PEREZ OIC, Schools Division Superintendent
Department of Education 
DepEp - Division of Bayugan City
12. ZAPANTA, VIRGINIA CAMACHO Schools Division Superintendent
Department of Education 
DepEd- Division of Mandaue City



1. ASUGA , JEROME LOS BAÑES Legal Officer V 
National Police Commission
NAPOLCOM - RO VI, Iloilo City 
2. BALLESTEROS, RENATO TAGAYSAY Education Supervisor II/ OIC, Asst. Schools Division Superintendent
Department of Education - Region VI, Iloilo City 5000
3. BUENAFE , FELICIANO JR. CANDOLESASEducation Supervisor II/ OIC, Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Region VI, Western Visayas
4. GONZALES, JULIE ANN ESGRA Department Manager II/ Branch Head
Development Bank of the Philippines
DBP Regional Office Manila (Alabang)
5. IBUNA , JOSEPH ALAIN URETA Chief, Plans and Programs Branch
Office of the Chief Surgeon 
Philippine Air Force
6. MALALUAN, LORETA MADARANG Engineer V/ OIC, Assistant Regional Director
Department of Public Works & Highways
DPWH Regional Office III, City of San Fernando, Pampanga
7. MELENDREZ, FROILAN ROSALES City Councilor
Sangguniang Panlungsod ng Cotabato City
Cotabato City
8. MORALES-LAGURA , MARY ANNE VILLAPANDO Chief Counsel (Acting Division Head)
Company Registration and Monitoring Department
Securities and Exchange Commission
9. MOSTOLES, ZENIA GAZO Assistant Schools Division Superintendent/
OIC, Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Zambales
10. OJASTRO, NERI CRUZ Education Program Supervisor
Department of Education 
DepEd - Division of Dumaguete City, Negros Oriental
11. OLVIDO, ELENA DIOCSON Assistant Schools Division Superintendent 
Department of Education 
DepED - Division of Cadiz City, Negros Occidental 
12. PALCAT, MA. ROSELYN JAVIER Education Supervisor I
Department of Education
DepEd - Division of Antique
13. PIMENTEL, FELIMON JR. ANTONINO Dean, Graduate SchoolsFilamer Christian University
Roxas City
14. RAMOS , VICTORIA HILARIO LGOO VI/ OIC - Provincial Director
Department of the Interior and Local Government
DILG - Ilocos Sur Provincial Office
15. SERVANDO, MARIA LUISA DOTE Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Oriental Mindoro
Calapan City, Oriental Mindoro
16. SISON, DANILO CALADO Assistant Schools Division Superintendent 
Department of Education 
DepED - Division of Dagupan City
17. TENG, JASON CHUA Officer IV (Branch Manager)
Government Service Insurance System
GSIS Cabanatuan Branch, Cabanatuan City
18. TRIAMBULO, FELIX ROMY ABNEOIC, Schools Division Superintendent
Department of Education
Division of Zamboanga Sibugay
19. TUBALLA, ROY CULANCULAN Education Program Supervisor 
Department of Education 
DepED - Division of Dipolog City



1. ANDALES, MARILYN SUMALINOG Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education DepEd - Division of Guihulngan
2. BERMEJO, ARLENE GOMEZ Education Program Supervisor for Mathematics/
OIC, Office of the Assistant Schools Division Superitendent
Department of Education - Division of San Carlos City 
3. CALIMPONG, ROWENA BITO-ONON Elementary School Principal II 
Department of Education 
DepEd - Division of Iloilo 
4. DIESTO, ERIC PARREÑAS Attorney V/ Chief, Legal Officer
Bureau of Internal Revenue
BIR - Revenue Region No. 18, Koronadal City
5. ESCOBER, ARNALDO JR. ESCUREL OIC, Provincial Director
Department the Interior and Local Government
DILG - Catanduanes Provincial Office
6. FRIVALDO, CHRISTIAN OBEÑA Director II (Deputy Regional Director)
Philippine Drug Enforcement Agency
PDEA - Regional Office V, Legaspi City 
7. IDANAN, DOMINICO DELA CRUZ Assistant Schools Division Superintendent/ 
OIC, Schools Division Superintendent
Department of Education - Division of Muntinlupa City 
8. MACASAYON, KAHAR HADJIESMAELAssistant Schools Division Superintendent/ 
OIC, Schools Division Superintendent
Department of Education - Sultan Kudarat Division
9. MAS, DENNIS SEVILLA Regional Vice President/ Department Manager III
Philippine Health Insurance Corporation
Philhealth Regional Office VI
10. MOCON, JOSE FREDDIE MONTEROLA Assistant Schools Division Superintendent
Department of Education
Deped - Division of Negros Occidental
11. NAGUIT, RONALD ALDAYProject Development Officer IV
Housing and Resettlement Division
Pasig River Rehabilitation Commission
12. RANADA , JOANNE LEAÑO SEC Chief Counsel
Securities and Exchange Commission
Mandaluyong City 
13. SIASON, NORDY JR. DEMITPrincipal IV, Iloilo National High School
Department of Education
DepEd - Division of Iloilo
14. SOLIS, ROMEO ARELLANO OIC - City Director and Provincial Director
Department the Interior and Local Government
DILG - Agusan del Norte and Butuan City
15. TAMPOS, TARCISIA ARCAMO Assistant Regional Director/ OIC, Regional Director
Parole and Probation Administration 
PPA - Region Regional Office IX, Pagadian City

Press Release

Announcements


open in new tab ×
×


open in new tab ×